Taba: Potápěčská oáza klidu

Relaxace, klid a nádherné moře. To vše v Tabě najdete. Letovisko pro všechny, kteří mají rádi svůj klid a nechtějí trávit dovolenou mezi davy dalších turistů. Pojďte se s námi seznámit s místem, které kromě klidu nabízí také potápěčské dobrodružství.

Kromě relaxování u moře se tu můžete vrhnout do objevování podvodního světa, který vás nikdy nepřestane překvapovat a ve spojení se zdejším klidem působí téměř terapeutickými účinky.

Na dohled jsou až tři okolní země

Taba se nachází na pobřeží Akabského zálivu a díky své poloze nabízí výhled hned na tři sousední země. Máte tak možnost rozhlédnout se do krajiny a spatřit Saudskou Arábii, Jordánsko a Izrael. Pokud se tak do Taby vypravíte, uvidíte navíc 3 další země. Kde jinde tohle zažijete?

V minulosti bylo město Taba okupované Izraelem. V důsledku egyptsko-izraelské mírové dohody se ale Izrael stáhl z území Sinajského poloostrova a Taba se vrátila pod správu Egypta. Ten se z ní rozhodl vybudovat luxusní turistické centrum.

Dnes tu tak najdete množství hotelových komplexů, restaurací a nádherných pláží. Pro turisty je lokalita zajímavá také tím, že odsud mohou podnikat další výlety do okolí. Máte možnost se odsud vypravit třeba do Izraele, odkud máte asi nejblíže z hotelu Mövenpick Taba a nebo navštívit jordánské skalní město Petra. Na atraktivitě letoviska ještě přidává mezinárodní letiště Taba, které letovisku zajišťuje skvělou dostupnost.

Pláže plné klidu

Taba je místo pro všechny, kteří na dovolené nechtějí potkávat davy lidí a kteří si dovolenou raději užívají v menším kruhu přátel a rodiny. Pokud rádi trávíte čas na pláži, určitě oceníte nádherné písečné pláže. Obzvláště pro děti jsou písečné pláže jako dělané a stavba hradů a dalších výtvorů je určitě zabaví na spousty hodin. Největší výhodou zdejších pláží je ale klid a soukromí, které na jiných egyptských plážích najdete jen těžko.

Pláže plné klidu
Pláže plné klidu

V případě, že už vás opalování a plavání omrzí, není problém vyzkoušet nějaký adrenalinový vodní sport, kterých si zde můžete užít opravdu mnoho. O zábavu tak bude určitě postaráno. Největším lákadlem je tu bezesporu potápění a šnorchlování. Taba nabízí hned několik lokalit, které jsou vhodné pro začátečníky, ale jejich krása překvapí i zkušené potápěče.

TOP 3 nejlepší hotely v Tabě

Vstupenka do podmořského světa

Podvodní svět krásně podtrhuje atmosféru celé lokality, protože i když je velice živý, můžete se u jeho pozorování skvěle zrelaxovat. Potápění v Tabě je vhodné pro začátečníky i pokročilé.

Pokud se budete chtít zdokonalit, není problém absolvovat potápěčský kurz, který vás připraví na plnohodnotné potápěčské dobrodružství.

Díky zdejšímu podnebí tu má voda příjemnou teplotu celý rok, takže se sem můžete vypravit opravdu kdykoliv. Potápění může doplnit také setkání s nějakým zajímavým živočichem, a že jich tu je. Pokud budete mít štěstí můžete narazit na mořské koníky, barakudy, rejnoky nebo maskovaného rozedrance.

Spatřit můžete i mořské koníky
Spatřit můžete i mořské koníky

Jelikož je celé pobřeží plné malých útesů, jsou tu k vidění nejrůznější druhy pestrobarevných korálů. Začátečníci ocení mělkou vodu a absenci mořských srázů. Zároveň tu nejsou silné proudy, takže se začátečníci mohou potápět opravdu bez obav a soustředit se pouze na krásy podvodního světa.

Kam v Tabě vyrazit za skvělým zážitkem?

Maxwellův útes a útes Picasso

Pokud absolvujete základní potápěčský kurz nebo už jste pokročilí potápěči, můžete vyrazit na velké množství lokalit v okolí. Navštívit můžete například Maxwellův útes, který vás očaruje mohutnými korálovými útesy a zajímavými podmořskými živočichy. Setkat se tam můžete s ropušnicemi, perutýny a nemalým množstvím dalších ryb, které se tu pohybují v obrovských hejnech.

Za návštěvu rozhodně stojí také tzv. Útes Picasso. Jedná se o podvodní horu, která nabízí pohled na velké množství korálů nebo velké manty a barakudy. Největším lákadlem je tu ale Ostenec Picassův, na kterého tu, pokud budete mít štěstí, můžete narazit. Jedná se o velice vzácné, krásně zbarvené rybky, podle kterých dostal útes své jméno.

Korálové útesy na Faraonově ostrově

Rozhodně byste se měli vypravit také na tzv. Faraonův ostrov. Ten se nachází asi 7 kilometrů od Taby a chystá si pro vás úžasnou podívanou. Tamější útesy jsou totiž plné nejrůznějších druhů korálů. Otevírá se vám tak úchvatná přírodní „galerie“ jen pár kilometrů od vašeho hotelového pokoje.

Faraonův ostrov
Faraonův ostrov

V minulosti osídlili ostrov Féničané, kteří ho využívali jako přírodní přístav pro námořní obchod. Později si zde křižáci postavili pevnost, která měla chránit poutníky na cestě mezi Jeruzalémem a klášterem sv. Kateřiny. Křižácká vláda na ostrově ale netrvala moc dlouho. Ostrov totiž padl do rukou sultána Saladina, který později k původní pevnosti přistavěl další opevnění.

Pevnost přežila až do dnešních dnů, takže si ji zde můžete prohlédnout v téměř nezměněném stavu. Není tedy problém spojit potápění s výletem za dávnou historií. Lokalita je vhodná jak pro potápěče, tak příznivce šnorchlování. Faraonův ostrov zkrátka stojí za návštěvu.

Další zajímavá místa

Velké populace ryb najdete také v Marsa El Maqabila. Ponor je vhodný pro začátečníky, kteří si vyzkouší základní potápěčské techniky. K vidění tu jsou nádherné želvy, mohutní čtverzubci nebo barakudy.

Skvělá podívaná na vás čeká také v Coral City. Jak už název napovídá, čekají tu na vás hlavně korály. Najdete tu opravdu širokou paletu nejrůznějších druhů. Podívanou doplňují populace perutýnů, odranců, tuňáků nebo třeba karnasů.

U korálů ještě zůstaneme, další místo, které vás okouzlí pestrobarevným korálovým divadlem je lokalita Angel Net. Najdete tu dva korálové útesy, mezi nimiž je asi desetimetrový travnatý pás. Právě kvůli prostoru mezi útesy se sem často zamotávaly rybářské sítě. A právě z tohoto důvodu se místu říká Andělská síť. Kochat se můžete bohatým mořským životem a nádhernými korály.

Poslední zmíněné místo naleznete asi 15 kilometrů od Taby, říká se mu Fjord a je zajímavý tím, že zde mezi korály do moře vyvěrá sladkovodní pramen a vzniká tak smíšená voda uprostřed moře.

Dovolená pod mořskou hladinou

Přestože potápěčské lokality v Tabě nejsou tak známé, jako ty v Sharm El Sheikh nebo Hurghadě, rozhodně mají co nabídnout. Díky tomu, že lokality nejsou tak „profláklé“ mezi turisty, máte tu naprostý klid a zdejší příroda je téměř nedotčená lidskou rukou.

Náš krátký výčet představuje jen několik zajímavých lokalit, které v oblasti Taby můžete navštívit. Oblast toho ale nabízí mnohem více. Stačí se poradit v místním potápěčském klubu a hned zjistíte, jaké další lokality stojí za návštěvu. Rudé moře je rájem potápěčů, takže není problém strávit pod vodou téměř celou dovolenou. Nezapomeňte si od potápění i odpočinout, protože mnoho krás je k vidění i nad mořskou hladinou.

Neváhejte! Dovolená v Tabě již čeká.